Pytlácké kameny
Květnové počasí se nám směje do ksichtu a krajináři sedí doma u počítače a třídí si své fotografie z minulých výprav. Normálně se chodí pro pořádný snímek brzy ráno, ale zkusil jsem štěstí a vyrazil až v podvečer. Pytlácké kameny se nachází na hřebenu hor mezi Velkou jizerskou loukou a osadou Jizerka.
Už jsem si zvykl počítat s tím, že když čekám na západ nebo východ slunce, může přijít místo toho pěkná bouřka a já odcházím bez fotky a s bulíkem domů. Tento den jsem měl štěstí a i když se mraky rychle měnily, sluníčko nakonec vylezlo.
Zpracování surových snímků krajin
Koupit si digitální zrcadlovku je první krok k dobré fotografii. Po prvním focení, ale zjišťujete, že fotky nejsou tak šťavnaté jako od profi fotografů.
Další investice by měla směřovat k nákupu softwaru. Bohužel na trhu je jen jediný program, který umí zpracovávat fotografie na vysoké úrovni a to je Photoshop. Adobe si uvědomuje svou pozici a proto jsou jejich produkty drahé.
Když zvládnete tyto dvě věci můžete si ulehčit práci nákupem filtrů – přechodový, polarizační, oteplující a nebo skylight filtry.
Jak jsem fotil Pytlácké kameny
Nejlepší fotky krajin se pořizují brzo ráno, kdy je nejvíce vyrovnaná světelnost nebe a krajiny. Po chladné noci se vyčistí atmosféra a vycházející sluníčko prohloubí stíny, takže fotografie je více kontrastní.
Pytlácké kameny jsem fotil k večeru. Ve vzduchu bylo hodně nečistot a dohled se rapidně snížil. Osvícené bouřkové mraky zvyšovaly celkový kontrast scény a tak jsem použil přechodový filtr hard 0.9 a bracketing pro zvýšení dynamického kontrastu.
Poznámka: Bracketing je nafocení více snímků jdoucích za sebou v různých expozičních hodnotách.
Ve photoshopu jsem prolnul všechny vrstvy fotek a snažil se vyrovnat kontrast. Pak štětcem vysvětlit tmavé časti. Nakonec zvýšit kontrast, saturaci a doostřit.
Jedna fotka cca 30 min. až 1 hodina práce na pc.
Napsat komentář