Černý vrch

Ve stejný den co se konala Jizerská 50 2013, jsem se vydal pokořit Černý vrch. Protože nevede k Čertovým kamenům, jak se nazývá skalnatý  útvar na vrcholu, žádná cesta, vybral jsem si přístup od přehrady Souš. Kombinace běžek a sněžnic mě měla dostat nahoru za cca 1,5 hod.

Východ slunce jsem stihl, ale byla to dřina. Rašeliny pod horou jsou poměrně rozsáhle a když už se mi podařilo je překonat, čekal na mě prudký kopec plný velkých balvanů. Cestu mi znesnadnilo 50 cm nového sněhu. Na vrchol jsem se dostal v mírném deliriu a tak ani pořádně nevím, co jsem fotil. Chvíli slunce zakryly mraky a ihned klesla výrazně teplota. Zpocený z výstupu jsem zmrzl a připadal jsem si jak v kelímku od hořčice.

Naštěstí při takových podmínkách člověk nemusí být skvělý fotograf a nemusí umět kdoví jaká kouzla v grafickém editoru.  Jediná úprava bylo odstranění tmavé skvrny na nebi, který vznikl kvůli použití polarizačního cirkulárního filtru. Zajímalo by mne jestli se vyrábějí necirkulární a jestli mají stejné problémy.

Kdo by se chystal na stejné místo, doporučuji přijít z druhé strany od osady Jizerka a pokud budete fyzicky dobře vybavení, přejděte celý Vlašský hřeben, který je posetý zajímavými skalami. Jen se to nedá stihnou za jeden východ slunce 🙂 .

5 komentářů

  1. Martin

    Moc pěkný fotky. Normálně se tam chodí z Promenádní od kiosku směr Jizerka cca 10 min. 🙂

  2. Parádní místo v Jizerských horách. Já už používám polarizák jen na odstranění odlesků ve vodě, popř. k zvýšení kontrastu v krajině, pokud si to scéna vyžaduje.

    • Už si říkám několik let, že ho přestanu používat, ale když se podívám přes hledáček jak ze scény vystoupý v popředí objekty, tak nemůžu nikdy odolat 🙂

  3. baky

    cau. ja osobne zapomenout polarizak doma pri fotovyletu tak bych se otocil a sel zpatky. fotak bych ani nevyndal z fotobrasny. tak jsem na tom zavislej,i kdyz nekdy taky bez nej,ze jo…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte hodnotu *