Ptačí kupy a Holubník

Hora Smrk v zimě

V neděli 28. 11. 2010 jsme ve čtyřech vylezli nejprve na Ptačí kupy (1013 m) a posléze na vrchol Holubníku (1071 m). Na hřebenu Jizerských hor byl velmi silný nárazový vítr a teplota se pohybovala kolem -15 °C. Cesta s těžkou technikou byla náročná, ale vyplatila se.

Dnes se rozepíšu trochu o fungování fotoaparátů při nízkých teplotách. Předem upozorňuji, že se jedná o můj subjetkivní názor a získané zkušenosti.

Jaké můžou nastat problémy?

  • Nejčastěji se mluví o výdrži baterií, která samozřejmě při nízkých teplotách ztratí velmi rychle výkon.
  • LCD display zamrzne a informace se pomaleji zobrazují.
  • Hrozí zamrznutí sklopného zrcádka.
  • Na objektivu může zamrznout ostřící motůrek.
  • Ostřící a zoomový kroužek zatuhne.
  • Při silném větru hrozí vniknutí vody a nečistot do těla.
  • Přechod z chladu do tepla a následné orosení techniky.

I když výrobce DSLR Canon uvádí v manuálu, že jeho zrcadlovky pracují v rozmezí teplot 0 až +40 °C, není to tak úplně pravda. Ano chápu, že se Canon tím brání před případnou reklamací, ale všeobecně platí čím dražší tím odolnější. Nejvíce si dávejte pozor na přechody z chladu do tepla. Vždy vytáhněte baterku a počkejte až foťák uschne. Nejlepší je ho nechat v zavřeném fotobatohu, který uvnitř vyrovnává pomaleji rozdíl teplot a tak nedochází ke kondenzaci kapiček vody.

Sám vlastním zrcadlovku Canon 50D, kterou jsem už hodněkrát vystavil velkému mrazu a vždy fungovala bez chyb. Ani baterka neztratila příliš energie. Nástupce 60D je často propíraný mezi fotografy, že je celý z plastu a konstrukce není příliš pevná oproti 50D. Na druhou stranu se výrobce brání, že plastové komponenty jsou kvalitní a nemají vliv na funkci. Ano, pro nenáročné fotografy to nebude takový rozdíl, ale bojím se, že v extrémních podmínkách obstojí lépe Canon 50D.

One Response

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte hodnotu *