Prameny Jizery

Během svátků se mi podařilo být ve správné době na správném místě. 28. prosince jsme se ubytovali s kamarády na chalupě Jizerka2 a než jsem si připravil foto výbavu a namazal běžky, byla 1 hodina ranní. Východ slunce byla rychlá hra barev a je škoda, že člověk nemůže být v jednu chvíli na více místech. Kopíroval jsem potok Jizerky, až jsem našel kompozičně ideální místa. Řeku Jizerku za mostem pod Pešákovnou jsem již jednou fotil (Zrcadlení na Jizerce). Děkuji Honzovi Maděrovi, že mě upozornil na špatné pojmenování místa u řeky. Domníval jsem se, že se jedná o Safírový potok, což není pravda. Obě fotografie pochází z řeky Jizerky. Safírový potok je jen slabý přítok právě jmenované řeky.

 

Jizerka pod Pešákovnou

Fotografie je složená s panoramatických záběrů na výšku otočeného fotoaparátu. K dokonalosti bohužel chybí málo místa ve spodní části fotografie, což jsem bohužel nemohl ovlivnit a druhá věc jsou tmavé lesy hor v protisvětle východu slunce. Sice jsem kresbu zachránil bracketingem, ale musel jsem lesy opět ztmavit, aby fotografie vypadala přirozeně.

 

Jizerka

Díky bracketingu jsem dosáhl na obou fotografiích vysokého kontrastu a sytých barev aniž bych si hrál s křivkami kontrastu a saturace. Jenom u sněhové pokrývky jsem zvýšil kontrast, aby vynikly jemné vlny roztátého sněhu. Časově náročné bylo opět zesvětlení lesů. Je těžké docílit kresby, aniž by vznikala světlá aura nad lesem.

Z obou fotografií mám radost, protože jsou první za letošní zimu, které se mi povedli. Doufám, že se zima ještě umoudří a dovolí nám prolézt hory křížem krážem.

 

2 Responses

  1. Anonym

    tak to se opravu povedlo !! úžasné

  2. Hezký Honzo, pěkně Ti to vyšlo 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte hodnotu *