Retuše v politické kampani

Politická scéna v Libereckém kraji mě jako grafika zasáhla. Konkrétně kampaň strany ČSSD v čele s Lenkou Kadlecovou, kterou jsem poznal až na billboardech. Musím říci, že mě její fotka jakožto portrétistu iluzionistu upoutala. Očividně se nejedná o reálnou fotografii, ale o povedený kousek zkušeného grafika. 90% občanů se nad tím nepozastaví a řekne si, že na fotkách vypadá dobře. I já jsem to tolik neřešil, i když mi bylo jasné, že retušovací štětec se prošel po celém obličeji modelky.

Detailně jsem fotku zkoumal na nedaleké vesecké zastávce autobusu, kam postavili reklamní sloup s její fotografií a musím poznamenat pár kosmetických vad, které na fotografii „chybí“. Ano chybí, protože povedená práce retušovacího grafika se pozná tak, že se nepozná a to se zde evidentně nepovedlo. Hladká, jednolitá pleť bez jediné vrásky, souměrný nos a oči jako dva korále.  Preferoval bych diagonální pohled, kde se skryjí nedokonalosti hlavy než udělat čelní portrét, který pak nepřiměřeně upravovat. U tak choulostivého oboru jako je politika, bych se snažil vyjádřit upřímnost než zahalení skrytých, ale přirozeně lidských vad.

Na druhou stranu, je kamaň ČSSD v Libereckém kraji největší a podle mě i nejúčinější. A na omluvu grafika musím přiznat, že jsem také mnohokrát přestřelil. Úprava portrétů je pohyb na tenkém ledě a ne každému se zavděčíte.

A už jsem myslel, že skončím s článkem, když najednou kde se vzal tu se vzal další kousek mistra tesaře. Všimněte si této fotografie http://www.lenkakadlecova.cz/img/galerie/amfora/amfora-v-brizkach-uNM.jpg, kde Lenka Kadlecová rozhodně není na fotbalovém zápasu,  jejíma rukama si také nejsem jistý a potom už zvažuji pravost celého dárkového poukazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte hodnotu *