Schmetterlingshaus v Jonsdorfu

struktura motýlího křídla

Na motýlí dům mě navedl kamarád z Balvanu Aleš Ječmeň. Je okurková sezóna na krajinky a tak zkusit fotit motýly bylo příjemné zpestření. V malém městečku Jonsdorf u Zittau se o rozloze 500 m² rozkládá skleník plný motýlů ze třech kontinentů (jihovýchodní Asie, jižní Amerika a Afrika).  Najednou zde můžete spatřit 30 – 35 druhů motýlů a počtem se přibližuji k 200 kusů.

U kasy dostanete informační leták, kde je všechno napsané dokonce i v češtině. Ostatně českých turistů je tu požehnaně, možná také proto, že vstupné pro dospělého je jen 4,50 €.
Nevím jak se fotí motýli a tak jsem asi půl hodiny hledal metodu jak tyto krásná stvoření zachytit, když pořád někde lítají. Aleš psal, že fotil na vysoké ISO, kolem 1000 – 1600. To můj Canon 50D sice umí, ale je to hranice, kdy se fotka dá použít na web. Na tisk je takřka nepoužitelná. Nakonec se mi osvědčila strategie procházet neustále dokola skleník a vyhlížet unavené a nebo napůl mrtvé motýly a fotit je ze stativu na nízké ISO 200. Některé obrázky jsem exponoval i 1/2 sekundy ale aspoň jsem docílil stejného výsledku ostrosti jako z FF při vysoké citlivosti. Za chvíli jsem si natrénoval i rychlé štelování stativu a tak příprava trvala cca 15 vteřin, kdy jsem musel doufat, že mi motýl nefrnkne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte hodnotu *