Smědavská hora

Smědavská hora

Hurá, konečně pěkné počasí a zima jak má být. Ale než se rozepíšu o výletu na Smědavskou horu, popíšu v pár řádcích co se tu budu snažit do budoucna zveřejňovat. Když jsem dělal webové stránky, tak příspěvky o fotografiích zvyšovaly návštěvnost mých stránek. Také proto byly články hodně přizpůsobené tzv SEO optimalizaci a někdy byly až příliž kostrbaté, jen aby obsahovaly ta správná slova. No tak to už je pryč, je tu teď nový ne-SEO Honza, který bude psát o výletech za pěknou fotografií.

Ve čtvrtek 26.1.2012 hlásili pěkné počasí a tak jsem poprosil svého hodného zaměstnavatele o půl dne volna na výlet do Jizerských hor. Přes Vánoce jsem si naplánoval pár lokací, kam se brzy snad vydám. Protože byla předpovídaná velká zima (až -15 stupňů), nechtěl jsem riskovat novou trasou a radši jsem si vybral místo kde jsem již před tím byl. Cíl byl Polední kameny a možná i Frýdlantské cimbuří. Nejkratší cesta pro mě byla z přehrady Souš na běžkách a posledních pár kilometrů na sněžnicích. Po několika výletech do zimních hor se mi osvědčila tato kombinace pohybu. Skialpy jsou na průdké a krátké trasy a jít jen na sněžnicích je příliš náročné. Při výstupu na Smědavskou horu bylo zřejmé, že nad Frýdlantským výběžkem je silný smogový opar a nemá smyls se škrábat dál. Tak jsem alespoň zachytil zamrzlý les. Při východu slunce se nebe zbarvilo do klasické oražnové barvy, ale na druhé západní straně se smogová vrstva obarvila až do nezdravé růžové barvy. Nad Velkou Jizerskou loukou se držela malá inverzní mlha a ta udržela teplotu na -27,5 stupňů. Naštěstí nahoře to nebylo tak kruté i když se mi lepili nosní dírky a dokonce se mi v jednu chvíli přilepilo oční víčko mrazem na očnici fotoaparátu.

Byla to nádhera, počkat si v tom tichu a bezvětří na východ slunce a slyšet jak na východní straně praská led na torzech stromů. Celkem jsem našlapal 30 Km s plnou polní. Táhl jsem sebou stativ, sněžnice, fotoaparát, dva objektivy, náhradní a teplejší oblečení a 4 baterky (pro jistotu). Samozřejmě plně nabitý telefon, kdyby se něco stalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Doplňte hodnotu *